Ny WLTP-måling fra 2026: Hvad betyder det for plug-in hybridbiler?
Fra 2026 ændres den officielle WLTP-målenorm (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) for plug-in hybridbiler – en ændring, der får stor betydning for både bilimportører, forhandlere og kunder.
De nye krav betyder, at CO₂-udledningen for mange plug-in hybridbiler (PHEV) vil stige markant på papiret, selvom teknologien i sig selv ikke ændrer sig.
Men der er en vigtig detalje, som mange overser: De nye regler gælder kun for nye biler – ikke brugte.
Utility factor ændres
Kernen i ændringen handler om den såkaldte utility factor.
Den viser, hvor stor en del af kørslen, der forventes at ske på eldrift kontra benzin.
I dag antager WLTP-normen, at plug-in hybridbiler kører en stor del af tiden på strøm. Det giver en lav gennemsnitlig CO₂-udledning – og dermed adgang til lavemissionsrabat i registreringsafgiften.
Fra 2026 bliver den antagelse langt mere realistisk – og langt mindre fordelagtig.
| År | Utility faktor | CO₂-udledning |
| 2025 | 0,85 | 21 g CO₂/km |
| 2026 | 0,55 | 63 g CO₂/km |
| 2027 | 0,35 | 91 g CO₂/km |
Det betyder, at fossilt forbrug kommer til at fylde mere i beregningen. Mange PHEV’er, som i dag ligger under 50 g CO₂/km, vil derfor ikke længere blive betragtet som lavemissionsbiler.
Kun nye biler rammes – brugte bevarer fordelen
Ændringen gælder kun nye biler, der typegodkendes fra 2026 og frem.
Brugte biler, som allerede er målt efter den gamle WLTP-norm, beholder deres oprindelige CO₂-tal og dermed status som lavemissionsbiler.
Det betyder, at:
- En brugt plug-in hybrid, registreret inden 2026, stadig kan nyde godt af lav registreringsafgift.
- En ny, tilsvarende model, registreret efter 2026, kan blive væsentligt dyrere på grund af højere CO₂-tal.
Konsekvenser for markedet
Ændringen kan få flere effekter:
- Større efterspørgsel på brugte PHEV’er, der er målt efter den gamle norm.
- Lavere efterspørgsel på nye PHEV’er, som mister afgiftsfordelen.
- Fortsat øget interesse for rene elbiler, der ikke påvirkes af ændringen.
Forhandlere bør derfor være opmærksomme på, hvordan denne ændring kan bruges aktivt i salgsdialogen – både i forhold til lagerbiler og brugtvognssalg.